FILMMAKER EĞİTİMİ
 
Eğitim Süresi
5 Ay / 129 Saat
 
 
Kontenjan
4 öğrenci
 
 
Ders Takvimi
Haftada 2-3 Gün
 
 
Zorunlu Staj (Tam Zamanlı)
Haftada en az 1 gün
 
 
Ön Başvuru ve Mülakat Dönemi
-
 
 
Başvuru Sonuçları ve Kesin Kayıt
-
 
 
Program Başlangıcı
-
 
 
Program Konuları
 
 
Program Ücreti
24,000 TL
 
EĞİTMENLERİMİZ

Hüseyin KUZU

Senaryo

Ulaş ZEYBEK

Sinematografi

Ümit ÖKTEM

Ses Kayıt

Bülent DORUKER

Post Prod. & Görsel Efektler

Can YÜKSEL

Kurgu

Eylem KAFTAN

Pitching & Festival Başvuruları

Serkan YILDIZ

Eğitim Koordinatörü

Program Hakkında:

Digital Film Academy Türkiye şubesi olarak 2006’dan bu yana sinema eğitimi veren tek kurum olmamız bize, bu geçen yıllar içinde verdiğimiz eğitimleri, öğrencilerimizi, mezunlarımızı ve sonuçlarını çok iyi bir şekilde gözlemleme ve analiz etme şansı verdi. 11 yıllık sinema eğitimi tecrübemizle oluşturduğumuz yeni eğitim programımızda 2018 yılından itibaren çok farklı bir sistem uygulayacağız.

Bu gözlemlerimiz sonucunda daha çok üretime odaklı bir eğitim programı tasarladık. Ancak bu programın yapısı nedeniyle ve tabii ki çok önemli bulduğumuz nihai amacına ulaşabilmemiz için çok kısıtlı bir kontenjan ayırıyoruz.

Bu programa sadece “film yapmayı” gerçekten hedef haline getirmiş, odaklanmış, ciddi bir zamanı ayırmış ve hayat şartlarını buna göre oluşturmayı göze almış adayları kabul ediyoruz. Çünkü gerçekten bir “FILMMAKER” olabilmek için çok ama çok sıkı çalışmak gerekiyor. Bunun yanında sinemanın, sanat ve bilimin tüm kaynaklarından beslendiğini göz önünde bulundurarak toplam bir entellektüel birikime ihtiyaç duyduğunu da biliyoruz..

Amacımız yine; senaryodan kurguya , prodüksiyondan görsel efekte tüm konularda donanımlı “bağımsızlaşmış” sinemacılar yetiştirmek ve bu dostlarımızla birlikte filmler, işler yapmak.

Amacımız yine ; yoğun bir eğitim ve uygulama programı ile özel hayatından ödün vererek hayatını film yapmaya adamış, amacını ve hedefini kafasında netleştirmiş “filmci” adaylarına ivme kazandırmak ve hedeflerine giden yolda destek olmak.

Amacımız yine; sektörde kariyer yapmayı hedeflemiş öğrencilerimize, sahip olduğumuz çevremizin potansiyelini sunmak.

Aday öğrencilerimizden beklediğimiz tek şey ise adanmışlık ve çok çalışmak olacaktır.

Ve bu adanmışlığa karşı biz de diğer adayların arasından azmiyle sıyrılarak DFAya gelmiş bu “ruhu genç” dostlarımızın tam donanımlı bir filmci haline gelebilmeleri için gereken alt yapıyı ve ömür boyu sürecek dostluğu ve işbirliğini sağlamak üzere çok daha yoğunlaşacağız.

FILMMAKER programımızda ne mi var ?

Öncelikle olması gerektiği gibi ; yani her alanı , o alanın aktif profesyonelinden, hayatını o alanda çalışarak kazanan çok iyi bir profesyonelden öğreneceksiniz.

Dönüşümlü olarak DFA ve DIGITAL FILM CENTER bünyesinde stajyer olarak tecrübe kazanacaksınız. Çünkü usta-çırak ilişkisinin ve “yaparak öğrenmenin” film yapmanın temellerinden biri olduğuna inanıyoruz.

Kurgu, Renk, Görsel efekt gibi tüm Post Prodüksiyon derslerini eğitmeninizden bire bir olarak alacaksınız. Çünkü bu teknik derslerin kalabalık dersliklerde dikkatin dağılmasına ve görece olarak daha hızlı algılayan öğrencilerin sıkıldığını, diğerlerinin motivasyonunu düşürdüğünü gördük.

Programı bitirebilmek için her biriniz "en az" bir kısa format film çekecek çünkü “Filmci” olabilmek için , kendi film dilinizi oluşturabilmeniz için çok sayıda film çekmeniz gerekiyor.
Ve bitirme projesi olacak olan filmlerinizi program boyunca alacağınız senaryo, yönetmenlik, oyuncu yönetimi, yapım, kamera, ışık, ses, kurgu, vfx, post dersleriyle paralel olarak yapabileceksiniz.

Ve kendi filminizin yönetmeni olurken, diğer sınıf arkadaşınızların filminin yönetmen yardımcısı, yapım sorumlusu , görüntü yönetmeni, sesçisi olacaksınız. Çünkü programın şartlarından biri de ekip ruhunu duyumsamak.

Ayrıca önemli sinemacılarla bir araya geleceksiniz. Hem bitirme projelerinizi birlikte izleyip eleştirilerini alacaksınız hem de tecrübelerinden faydalanacaksınız.

DFAnın felsefesini anlayanların bildiği üzere ne yapmak istiyorsanız, neye ihtiyacınız varsa DFA olarak her zaman yanınızda olacağız, tüm imkanlarımızla.. DFAnın bir film kursu, film atölyesi veya bir film dershanesi olmadığını anlayanların bildiği gibi DFA sizin kulüp eviniz olarak her zaman yanınızda olacaktır.

Şimdi… Eğer FILMMAKER programımıza katılmak istiyorsanız yapmanız gerekenler şunlar:

info@dfa.com.tr adresimize ;

  • bugüne kadar neler yaptığınızı ( film adına ve hayatınızı kazanmak adına )
  • tutkularınızı, neden film yapmak istediğinizi,
  • amaçlarınızı, hedeflerinizi, hayallerinizi,
  • FILMMAKER programına neden katılmak istediğinizi
    içeren bir niyet mektubu yazmanızı istiyoruz.

Bütün mektuplarınız özel olarak değerlendirilecek ve cevaplandırılacaktır.

Başvuruları değerlendirip FILMMAKER programına uygun olduğunu düşündüğümüz aday dostlarımıza, tanışmak için randevu vereceğiz. Sizden bu aşamadan sadece karşılıklı olarak teyit etttiğiniz randevu zamanlarına uymanızı diliyoruz. Çünkü her işte olduğu gibi iş disiplini film için de önemlidir.

Tanışma toplantılarından sonra ise kesin kayıtlarımızı yapacağız ve harika bir yolculuğa çıkmak için demir alacağız.

Çünkü FILMMAKER programını yılda 2 defa açacağız ve her bir programa en fazla 5 öğrenci kabul edeceğiz.

Görüşmek ve tanışmak üzere,

Bülent Doruker
DFA Direktörü