DIGITAL FILM ACADEMY

Sinemada kariyer yapmak isteyen ve profesyonel anlamda hayatını sinema çerçevesinde kurgulayanlar için gerçek bir fırsat…

Digital Film Academy® (DFA) , Aktör ve Yönetmen Patrick DiRenna tarafından 2001 yılında New York’ta kuruldu. DFA , dijital medya prodüksiyonu alanında Dünya’daki en son teknolojik gelişmelerin uygulandığı, film yapımının tüm evrelerine ilişkin derinlikli teknik eğitim veren bir sinema okuludur. DFA İstanbul bünyesindeki sözleşmeli eğitimcilerimiz de aynı şekilde Türkiye’de önemli işlere imza atmış başarılı profesyonellerden oluşmaktadır. Dünya’daki diğer film okullarından farklı olarak oluşturulan ve New York merkezinde 2001 yılından bu yana sektöre yüzlerce yeni ve bağımsız sinemacı yetiştiren özel eğitim programına göre başarılı öğrenciler, sektördeki kariyerlerine büyük bir özgüvenle devam edebilmektedirler.

Hedefimiz ; sektörün endüstrileşme sürecinde girişimci ruha sahip, disiplinli , özgüveni yüksek, sonuç odaklı çalışan yeni ve bağımsız sinemacılar yetiştirmektir. Bu amaçla tüm stüdyo ve ekipmanlarımız öğrencilere ders saatleri dışında da kullanıma açıktır. Bu olanaklar öğrencilerimizin pratiklerini geliştirme fırsatı tanıyarak eğitim süresince birden fazla proje gerçekleştirebilme şansı vermektedir. Reklam, Video Klip , kısa film gibi farklı formatlar deneyerek tecrübe kazanan öğrenciler bitirdikleri projeleri profesyonel hayatlarında referans olarak kullanmaktadırlar.

DIGITAL FILM ACADEMY

TARİHÇEMİZ

Digital Film Academy (DFA) yapımcı ve yönetmen Patrick DiRenna tarafından 10 Eylül 2001 tarihinde New York'un tarihi Film Center binasında kuruldu. DiRenna 1991 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan "Train of Illusion"ı yaparken, kendisinde olan tutkuyu ve heyecanı paylaşmayan bir takım profesyonellerin insafına bağımlı olduğunu farketti. Bu farkındalık DiRenna'nın tüm kariyeri boyunca sürdü. Ana akım eğitim kuruluşları tamamen peliküle odaklanmış haldeyken, gelişen teknolojiyle birlikte pelikül zorunluluğunun azalması ile DiRenna dijital medya teknolojilerinin bağımsız filmcilerin geleceğini oluşturacağını ön gördü.

Digital Film Academy, geleneksel film okullarının sunmadığı, tümüyle dijital teknolojilerle gerçekleştirilebilen film yapımı eğitimini vermek üzere doğdu. Dijital film yapımının en son teknolojilerini sunmanın yanında öğrencilerimize mezuniyetten sonra da DFA üyeliği altında DFAnın tüm imkanlarından yararlanma olanağı tanımaktayız. Özel tasarladığımız eğitim programımız ve tüm ekipman vd. olanaklara erişim serbestisi sağlamamızın benzersiz bileşimi filmcilerin onbinlerce dolar yatırım yapmadan bağımsızlaşmasına ve çok hızlı bir şekilde sektörde yer edinmesine olanak sağlamaktadır.

2006 yılında ise DFA New York ve Bülent Doruker ortaklığıyla Istanbul'da kurulduk. Kuruluşumuzdan bu yana Direktörümüz Bülent Doruker'in liderliğinde 2000e yakın mezun verdik ve halihazırda yaklaşık 500 civarı mezunumuz profesyonel olarak sektörde çalışmaktadır.

DFA olarak yenilikçi anlayışımızı koruyarak bağımsız filmciler yetiştirmek amacıyla eğitimlerimize devam etmekteyiz. DFAda bağımsız bir filmci olabilmeniz için gereken her türlü beceriyi, donanımı, desteği ve motivasyonu bulabilirsiniz.